​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Darling​​ Downs South West regional finalists

Congratulations and good luck to the finalists from the Darling Downs South West region. Finalists will compete for the top spot in their region at the regional final held on 3 August 2018.

The Darling Downs South West region thanks their sponsors​.

Harry Hauenschild A​​​pprentice of the Year

Sponsored by Oak​ey Beef Exports

​Name: Leo An
Qualification: Certificate III in Electrotechnology Electrician
Training provider: TAFE Queensland
Employer: Darling Downs Hospital and Health Service

Name: Tom Bourne
Qualification: Certificate III in Engineering Mechanical Trade (Maintenance - Diesel Fitting)
Training provider: Hastings Deering (Australia) Limited
Employer: Hastings Deering (Australia) Limited

Name: Chelsea Hayward
Qualification: Certificate III in Plumbing
Training provider: TAFE Queensland
Group training organisation: Golden West Apprenticeships
Host employer: Maranoa Regional Council​

Bob Marshm​​an Trainee of the Year

Sponsored by BUSY At Work

Name: Chloe Appo
Qualification: Certificate III in Business
Training provider: Sero Institute
Group training organisation: MIGAS
Host employer: Downs Industry School Co-op (DISCO)

Name: Shyann Doyle
Qualification: Certificate III in Business
Training provider: Aurora Training Institute
Employer: Western Downs Regional Council

Name: Samantha Nordling-Baker
Qualification: Certificate III in Community Services
Training provider: TAFE Queensland
Employer: SBcare Kingaroy

​Vocational Stude​nt of the Year

Sponsored by Jobs Queensland

Name: Rikki-Lee Dess
Qualification: Certificate IV in Veterinary Nursing
Training provider: The University of Queensland Gatton Vocational Education Centre
Employer: Animal Emergency Services

Name: Paige Gayton
Qualification: Certificate I in Animal Studies
Training provider: Animal Industries Resource Centre
Employer: Nanango Veterinary Surgery

Name: Samara Hegarty
Qualification: Certificate IV in Captive Animals
Training provider: The University of Queensland Gatton Vocational Education Centre
Employer: Rockhampton Regional Council

Aboriginal and Torres Strait I​​slander Student of the Year

Sponsored by Golden We​st Apprenticeships

Name: Chloe Appo
Qualification: Certificate III in Business
Training provider: Sero Institute
Group training organisation: MIGAS
Host employer: Downs Industry School Co-op (DISCO)

Name: Tayla Dennis
Qualification: Certificate I in Business
Training provider: HB Training
Group training organisation: Golden West Apprenticeships
Host employer: Maranoa Regional Council

Name: Adelayde McKellar
Qualification: Certificate III in Hairdressing
Training provider: TAFE Queensland
Employer: Oakey Silver Scissors
School: Oakey State High School

School-based Apprentice or T​​​​rainee of the Year

Sponsored b​y DGT

Name: Lachlan Darr
Qualification: Certificate III in Agriculture
Training provider: Rural Training Australia
Employer: Oakey Beef Exports
School: Oakey State High School

Name: Billie Fox
Qualification: Certificate II in Engineering
Training provider: Major Training Group
Group training organisation: Golden West Apprenticeships
Host employer: Boomer Bullbars
School: Pittsworth State High School

Name: Georgina Garnsey
Qualification: Certificate III in Light Vehicle Mechanical Technology
Training provider: Work Skills
Employer: Black Toyota Miles
School: Miles State High School

Equity VET Stu​​dent of the Year

Sponsored by Ski​llCentred

Name: Tayla Dennis
Qualification: Certificate I in Business
Training provider: HB Training
Group training organisation: Golden West Apprenticeships
Host employer: Maranoa Regional Council

Name: Sharifah Nakintu
Qualification: Certificate III in Individual Support
Training provider: CEDAR Centre
Employer: Breakaway Toowoomba

Name: Scott Tiran
Qualification: Certificate I in Conservation and Land Management
Training provider: Queensland Agricultural Training Colleges
Employer: Mylestones Solutions

VET Teacher or T​​​rainer of the Year

Sponsored by Fuche​​ng Woodlands

Brad Kendrick
Employer: Broadspectrum Training Services

Leanne Morgan
Employer: TAFE Queensland

Anne Catherine Smith
Employer: TAFE Queensland

Community Tr​​​aining Initiative of the Year

Sponsored by Broadspect​rum Training Services

DGT
Program: Skilled Up
www.dgt.org.au
(07) 4639 2099

Southern Downs Industry Education Assocation Inc
Program: Skilling Queenslanders for Work projects
www.sdiea.org.au
(07) 4667 0420

YWCA Queensland
Program:​ Giving a Hand
www.yq.org.au
(07) 3230 3410​

Large Employer of​​ the Year 

Sponsored by TAFE ​​Queensland

Easternwell
www.easternwell.com.au
(07) 4659 1555

New Acland Coal
www.newhopegroup.com.au
(07) 3418 0500

Toowoomba Regional Council
www.tr.qld.gov.au
131 872

Medium Employer of ​the Year

Sponsored by MEG​​T (Australia) Ltd​

BLASK Engineering
​www.blask.com.au
(07) 4652 1050​​​

Goolburri Aboriginal Health Advancement Co. Ltd
www.facebook.com/Goolburri-Aboriginal-Health-Advancement-Co-Ltd-170111366494466
(07) 4632 0338

SunPork Farms Tong Park
www.sunporkfarms.com.au
(07) 4668 1233

Small Employer of ​​the ​Year

Sponsored by CPL's Myles​​tones Employment

Astill's Electrical Services
www.astillselectrical.com.au
(07) 4162 7970

Qwik Stop Convenience
(07) 4638 7767

The Fit Lab Health and Fitness Centre
www.fitlab.com.au​
(07) 4638 7645

Licence
Creative Commons Attribution 3.0 Australia (CC BY 3.0) (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/au/ )
Last updated
06 June 2018