​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Metropolitan regional finalists

Congratulations and good luck to the finalists from the Metropolitan region. Finalists will compete for top spot in their region at the regional final held on 27 July 2018.

The Metropolitan region thanks their sponsors.

Harry Hauenschi​​​ld Apprentice of the Year

Sponsored by Electrogroup​ Apprenticeships and Training

Name: Paul Barrick
Qualification: Certificate III in Commercial Cookery
Training provider: TAFE Queensland
Employer: Treasury Casino & Hotel

Name: Christopher Knight
Qualification: Certificate III in Heavy Commercial Vehicle Mechanical Technology
Training provider: TAFE Queensland
Employer: Followmont Transport Pty Ltd

Name: Daniel Stapley
Qualification: Certificate III in Electrotechnology Electrician
Training provider: TAFE Queensland
Employer:​ Energex

Bob Mars​hman Trainee of the Year

Sponsored by BU​SY At Work

Name: James Barker
Qualification: Certificate III in Hospitality
Training provider: Axial Training Pty Ltd
Employer: Mantra Group

Name: Jessica Burke
Qualification: Certificate III in Business
Training provider: Designer Life
Group training organisation: WPC Group Ltd
Host employer: Protrade United

Name: Nonnie Shepherd
Qualification: Certificate III in Business Administration
Training provider: Strat​egix Training Group Pty Ltd
Employer: The University of Queensland

Vocational Student o​f the Year

Sponsored by ​Challenge​​ Employment & Training

Name: Patricia Arora
Qualification: Diploma of Community Services
Training provider: Australis College
Employer: Tamborine Mountain Community Care Association

Name: Eileen Clarke
Qualification: Diploma of Justice Studies
Training provider: TAFE Queensland

Name: Emma Love
Qualification: Certificate II in Kitchen Operations
Training provider: Training Direct Australia
Employer: Sofitel Brisbane

Aboriginal and Tor​res Strait Islander Student of the Year

Sponsored by Blue Dog Training

Name: Mikayla-Haze Adams-Houston
Qualification: Certificate III in Screen and Media
Training provider: Triple A Training
Employer: Brisbane Indigenous Media Association Inc
School: Lourdes Hill College

Name: Lilly Graham
Qualification: Certificate IV in Business
Training provider: Orion Training
Employer: Queensland University of Technology

Name: Nonnie Shepherd
Qualification: Certificate III in Business Administration
Training provider: Strategix Training Group Pty Ltd
Employer: The University of Queensland

School-based Appren​​​tice or Trainee of the Year

Sponsored by McDonald's Australia

Name: Alby Gillis
Qualification: Certificate III in Screen and Media
Training provider: Triple A Training
Employer: Brisbane Indigenous Media Association Inc
School: Emmaus College

Name: Jonah Moten
Qualification: Certificate III in Carpentry
Training provider: Blue Dog Training
Employer: Anthony Speedy Construction Pty Ltd
School: Marist College Ashgrove

Name: Levi Van Rooy
Qualification: Certificate III in Engineering - Mechanical Trade
Training provider: TAFE Queensland
Employer: Mendham Engineering
School: Park Ridge State High School

Equity VET Stude​nt of the Year

​Sponsored by​ Jobs Queensland

Name: Helene Heath
Qualification: Certificate I in Business
Training provider: TAFE Queensland
Employer: Vision Australia

Name: Daniela Walker
Qualification: Diploma of Interpreting (LOTE-English)
Training provider: Access Training and Education

Name: Hui Wu
Qualification: Certificate III in Early Childhood Education and Care
Training provider: Asian Pacific Institute
Employer: Avenues Early Learning Centre Carina

VET Teacher or Trainer o​f the Year

Sponsored by Australian Child Care Career Options

Lou Marks
Employer: Institute of Management

Shane Marshman
Employer: TAFE Queensland

Damian Tehan
Employer: Masters in Building Training

Community Traini​ng Initiative of the Year

Sponsored by​ WPC Group

Challenge Employment & Training
Program: Challenge Employment and Training
www.challengeemployment.org.au
(07) 3282 8000

Marist180
Program: Building the Commons
www.marist180.org.au
0417 643 048

Multicultural Community Centre Ltd
Program:​ Multicultural Community Centre
www.mccbrisbane.org
(07) 3257 1868

Large Employer of th​​​e Year

Sponsored by MEG​​​T (Australia) Ltd

Assetlink Services Pty Ltd
www.assetlink.com.au
(02) 9857 7108

Hastings Deering (Australia) Ltd
www.hastingsdeering.com.au
(07) 3717 2202

​Institute for Urban Indigenous Health
www.iuih.org.au​
(07) 3828 3600

Medium Employer​​​ of the Year

Sponsored by All Tr​ades Training

Hilton Brisbane
www3.hilton.com/en/hotels/queensland/hilton-brisbane-BSBHITW/index.html
(07) 3234 2000

Norman R Wright & Sons (Qld) Pty Ltd
www.wrightsons.com.au
(07) 3399 3911

Watkins Steel Pty Ltd
www.watkinssteel.com.au
(07) 3414 7400

Small Employer of​​ the Year

Sponsored by OSMAC Apprenticeships

John Edwards Automotive
www.johnedwardsauto.com
(07) 3265 7734

Plus Passive Fire
www.pluspassivefire.com.au
1800 727 748

​Spencer Constructions
www.spencerconstructions.com
(07) 3419 6719

Licence
Creative Commons Attribution 3.0 Australia (CC BY 3.0) (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/au/ )
Last updated
06 June 2018