​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Tropical North Qu​eensland regional finalists

Congratulations and good luck to the finalists of the Tropical North Queensland region. Finalists will compete for the top spot in their region at the regional final held on 6 July 2018.

​The Tropical North Queensland region thanks their sponsors.

Harry Hauensc​​hild Apprentice of the Year

Sponsored by Skill3​​60 Australia

Name: Nina Gatti
Qualification: Certificate III in Hairdressing
Training provider: Paraskevi International Training & Recruitment
Employer: The Atherton Hairdressers and Beauty Therapists

Name: Raynor Paquin
Qualification: Certificate III in Commercial Cookery
Training provider: TAFE Queensland
Employer: Pullman Cairns International

Name: Andre Taylor
Qualification: Certificate III in Engineering - Fabrication Trade
Training provider: TAFE Queensland
Group training organisation: MEGT (Australia) Ltd
Host employer: Norship Marine

Bob Marshm​an Traine​​​e of the Year

Sponsored by Cairns Reg​​ional Council

Name: Caitlin Fullerton
Qualification: Certificate III in Business
Training provider: Skill360 Australia
Employer: Tropic Wings Pty Ltd

Name: Madeline Hoffmann
Qualification: Certificate III in Business
Training provider: Skill360 Australia
Employer: Cairns Regional Council

Name: Nedhtalia Nona
Qualification: Certificate III in Allied Health Assistance
Training provider: Cairns Training Academy
Employer: Cairns and Hinterland Hospital and Health Service

Vocational St​​udent of the Year

Sponsored by Jobs Queensland

Name: Matthew Dillon
Qualification: Diploma of Project Management
Training provider: Priority Management Australia Pty Ltd
Employer: Cairns Regional Council

Name: Clay Linley
Qualification: Certificate II in Drilling Operations / Certificate II in Resources and Infrastructure Work
Training provider: Australasian Drilling Institute Pty Ltd
Employer: Centurion Drilling Pty Ltd

Name: Philimina Wosomo
Qualification: Certificate III in Fishing Operations
Training provider: Australian Maritime College
Employer: Training Connections Australia

Aboriginal and Torres Stra​it Islander Student of the Year

Sponsored by Rio Ti​​nto Weipa

Name: Gilmore Bon
Qualification: Certificate III in Conservation and Land Management
Training provider: TAFE Queensland
Group training organisation: Community Apprenticeships Australia
Host employer: Community Owned Enterprises 

Name: Thomas Reuben
Qualification: Certificate III in Conservation and Land Management
Training provider: TAFE Queensland
Group training organisation: Community Apprenticeships Australia
Host employer: Community Owned Enterprises

Name: Philimina Wosomo
Qualification: Certificate III in Fishing Operations
Training provider: Australian Maritime College
Employer: Training Connections Australia​​

School-based ​Apprentice or Trainee of the Year

Sponsored by Business Liaison Association

Name: Ellie Collins
Qualification: Certificate III in Commercial Cookery
Training provider: TAFE Queensland
Employer:Pullman Cairns International
School: St Andrew's Catholic College

Name: David Dunworth
Qualification: Certificate II in Retail Services
Training provider: Tactical Training Group Pty Ltd
Employer: Freshwater Friendly Grocer
School: St Andrew's Catholic College

Name: Michael Dalton Garland
Qualification: Certificate III in Hospitality
Training provider: Careers Training Centre
Employer: Sapore Di Italia
School: Innisfail State College

Equity VET Stude​​​nt of the Year

Sponsored by Vocational Pa​rtnerships Group

Name: Debra Baker
Qualification: Certificate III in Community Services
Training provider: Orion Training
Employer: Safe Places Australia

Name: Jason De Bosch
Qualification: Certificate III in Plumbing
Training provider: TAFE Queensland
Employer: Carpentaria Contracting

Name: Louise Gibson
Qualification: Certificate III in Early Childhood Education and Care
Training provider: MiHaven Training / Indigenous Job Connections​
Employer:Playgroup Queensland

VET Teacher or T​rainer of the Year

Sponsored by TAFE Que​ensland

Arnaud Gohier
Employer:Djarragun College

Fiona Holden
Employer: Zeal Hair​

Vicki Pates
Employer:TAFE Queensland

Community Training I​​nitia​tive of the Year

Sponsored by My Path​way

Anglicare North Queensland Limited
Program: GS4W 4870 - Cairns
www.anglicarenq.org.au
(07) 4041 5454​

Community Enterprise Australia
Program: CEA's Torres Strait | Growing Our Own | Maritime Traineeship Program
(07) 4212 0000

Ngoonbi Community Services Indigenous Corporation (CSIC)
Program: Ngoonbi CSIC Constructions
www.ngoonbi.org.au
(07) 4093 7177

Large​​ Employer of the Year

Sponsored by CPL's Mylestones Employment​

CaPTA Group
www.capta.com.au
(07) 4035 3555

Jubcan Venture Pty Ltd (McDonald's Restaurants - Cairns Central, Cairns Esplanade, Woree, Edmonton, Gordonvale, Innisfail)
www.mcdonalds.com.au/learn/careers
(07) 4031 0292

Pullman Cairns International
www.pullmancairnsinternational.com.au
(07) 4031 1300

Medium E​mployer of the Year

Sponsored by MEGT (Australia) Ltd

​Cubby Care Early Learning
www.cubbycare.com.au/locations/mooroobool-centre
(07) 4032 0440

Hawker Pacific Ltd
www.hawkerpacific.com
(07) 4795 7000​

Small Employe​r of the Year

Sponsored by Rainforestation Nature Park

Mossman Auto Mart
www.autopro.com.au/stores/mossman
(07) 4098 1186

Rockmans Mareeba
www.nonibgroup.com.au
(07) 4092 1820

Zeal Hair
www.facebook.com/zealhair71​
(07) 4051 3393

Licence
Creative Commons Attribution 3.0 Australia (CC BY 3.0) (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/au/ )
Last updated
14 June 2018