​​​​​​​

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Queensla​​nd Traini​​​ng Awards state honour roll

​2017 Gemma Hartwig​ (Winner of the Australian Training Awards' Australian Apprentice of the Year Award)
2016 Ashley Brown
2015 Aaron Lobley
2014 Peter Newbold
2013 Sarah Lacey
2012 Rachel Dudok
2011 Jessica Meek
2010 Caleb Mayne
2009 Craig Folker
2008 Rachel Niemann
2007 Thomas Spottswood (Winner of the Australian Training Awards' Australian Apprentice of the Year Award)
2006 Joshua Stemm
2005 Timothy Hall

​​​

2017 Katie Emmert
2016 Ben Nedwich (Winner of the Australian Training Awards' Australian Trainee of the Year Award)​
2015 Ariel Muntelwit
2014 Ashleigh Taylor
2013 Sharnie Sue Yek
2012 Sharine Milne
2011 Toniele Brennan
2010 Josephine Shannon
2009 Michael Pope
2008 Matthew Graham
2007 Kerri Schulz
2006 Tracy Sutton (Winner of the Australian Training Awards' Australian Trainee of the Year Award)
2005 Elliott McLeod

​​

2017 Rachael Turner
2016 Ashleigh Taylor
2015 Nicola Lang
2014 Rachel Dudok (Winner of the Australian Training Awards' Vocational Student of the Year Award)
2013 Sarah Eden
2012 Peter Titlow
2011 Nigel Vogler
2010 David Smith
2009 Ariella Anderson
2008 Jeni Wycha
2007 Selena Smith (Winner of the Australian Training Awards' Vocational Student of the Year Award)
2006 Emanuela Pagani
2005 Harvest Powell

2017 Ethan Atkinson
2016 Nicholas Muir
2015 Kieran Chilcott
2014 Annalina Kepper
2013 Kristal Muggleton
2012 Aaron Bond
2011 Steven Anderson
2010 Paula Dean
2009 Vincent Schrieber
2008 Bernard Pope
2007 Michael Rennie
2006 Roeina Edmund (Winner of the Australian Training Awards' Aboriginal and Torres Strait Islander Student of the Year Award)
2005 Myles Broome

2017 Bryce Riethmuller
2016 Adam Hungerford
2015 Daniel O'Brien
2014 Gemma Hartwig
2013 Ryan Grant
2012 Lachlan Brand
2011 Jenna Maree Jacob
2010 Jake Jones
2009 Priyanka Luecke
2008 Rohan Greer
2007 Rhys Morley
2006 Luke Norford
2005 Joni Pirovich

2017 Ricki-lee Bernhardt-Turpin
2016 Judy Hoskins
2015 Sharan Berry (Runner up of the Australian Training Awards' VET Teacher or Trainer of the Year Award)
2014 Karni Liddell
2013 Ian Taylor
2012 Tash Fee
2011 Myra Sessions

2017 Better Together (Program: Better Outcomes)

2017 TAFE Queensland
2016 TAFE Queensland
2015 TAFE Queensland
2014 Careers Australia
2013 Southern Queensland Institute of TAFE
2012 Blue Dog Training
2011 Sunshine Coast Institute of TAFE
2010 Wide Bay Institute of TAFE
2009 Tropical North Queensland Institute of TAFE
2008 Metropolitan South Institute of TAFE
2007 Gold Coast Institute of TAFE
2006 The Bremer Institute of TAFE (Winner of the Australian Training Awards' Large Training Provider of the Year Award)
2005 Southern Queensland Institute of TAFE

2017 St Columban's College​
2016 CHARLTON BROWN®​
2015 Club Training Australia
2014 Look Now Training
2013 HELP Enterprises (Winner of the Australian Training Awards' Small Training Provider of the Year Award)
2012 Baking Industry Training Australia
2011 Baking Industry Training Australia
2010 HELP Enterprises
2009 Blue Dog Training (Winner of the Australian Training Awards' Small Training Provider of the Year Award)
2008 First Impressions Resources
2007 Blue Dog Training
2006 QANTM College
2005 Mackay and District Education Centre​

2017 Hutchinson Builders (Winner of the Australian Training Awards' Large Employer of the Year Award)
2016 Transit Australia Group
2015 Hyne Timber
2014 Volvo Commercial Vehicles, Brisbane
2013 Bechtel Australia Pty Ltd
2012 Sea Swift
2011 Hutchinson Builders (Winners of the Australian Training Awards' Employer of the Year Award)
2010 Rio Tinto Capability Development Gladstone
2009 Queensland Alumina Limited
2008 Stowe Australia
2007 John Lo​​​​ve Electrical (Winner of the Australian Training Awards' Employer of the Year Award)
2006 Cooloola Shire Council
2005 Queensland Alumina Limited

2017 Darwalla Group (Winner of the Australian Training Awards' Medium Employer of the Year Award)
2016 MFE (Manufacturing, Fabrication and Engineering) Pty Ltd
2006 John Holland SMP Rockhampton
2005 Dingo Mini Diggers Pty Ltd​

2017 Tradesmen on Time (Winner of the Australian Training Awards' Small Employer of the Year Award)
2016 John Edwards Automotive
2015 Hy-Performance Fluid Power Pty Ltd (Winner of the Australian Training Awards' Small Employer of the Year Award)
2014 Kyabra Limited Hours Child Care Centre
2013 Dayshelf Fire Systems (Winner of the Australian Training Awards' Small Employer of the Year Award)
2012 Flowtech Air Conditioning
2011 RnR Hairdesigners
2010 Diesel Electrics (Winner of the Australian Training Awards' Small Employer of the Year Award)
2009 Gilkatho Pty Ltd
2008 Surrender Dorothy Hairdressing
2007 Payton Kitchens
2006 Piper Central Child Care Centre
2005 Euroka Kitchens and Joinery

2017 EQIP Gladstone Incorporated
2016 CQUniversity an​d LogiCamms​
2015 Project Booyah
2014 "Oothung" (Sisters) in Mining Program - Thiess and The Salvation Army Employment Plus (Winner of the Australian Training Awards' Industry Collaboration Award)
2013 "The Community Services Skilling Plan" - Sunshine Coast Institute of TAFE and Department of Communities, Child Safety and Disability Services
2012 "Coal Seam Gas and Gas Transmission Pipeline Operations Training Centre" - SkillsTech Australia and Santos GLNG
2011 "The Mount Isa Collaboration" - Mount Isa Mines Ltd

2010 Tropical North Queensland Institute of TAFE (Winner of the Australian Training Awards' Australian Training Initiative Award)
2009 Transport and Logistics Workforce Advisory Group (TLWAG)
2008 Glendyne Education and Training Centre
2007 "The Split Rock Inca Alliance" - Main Roads, Myuma And Seymour Whyte Constructions (Winner of the Australian Training Awards' Australian Training Initiative Award)

2006 John Holland SMP Rockhampton
2005 Fraser Coast Training Employment Support Services

2006 "Operational Works" - Townsville City Council
2005 "Learning Organisation Initiative" - Queensland Ambulance Service (Winner of the Australian Training Awards' Australian Training Initiative Award)

2006 "Cape York Pilot Indigenous Media Pathways Program" - Brisbane Indigenous Media Association
2005 "Regional and Remote Training Program" - Southern Queensland Institute of TAFE

2010 "Working with Schools" - My Other Mum Training College
2009 J.J. Richards Engineering Pty Ltd
2008 My Other Mum Childcare
2007 Gladstone Schools Engineering Skills Centre (Winner of the Australian Training Awards' VET in Schools Excellence Award)

2006 "Career and Work Education Program" - Stanthorpe State High School
2005 "Senior School Initiative" - Varsity College

2015
Peter Henneken AM (Winner of the Lifetime Achievement Award)
CHARLTON BROWN®​ (Winner of the International Training Provider of the Year Award)

2014
St Columban's College (Winner of the School Pathways to VET Award)

2013
Paul Rasmussen (Winner of the Leadership in VET Quality Award)
Thiess Pty Ltd Queensland (Winner of the Australian Apprenticeships - Employer Award)

2012
​Moranbah State High School (Winner of the Pathways to VET Award) ​​

Licence
Creative Commons Attribution 3.0 Australia (CC BY 3.0) (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/au/ )
Last updated
24 November 2017