​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​201​8 Queensland Training Awards state finalists

Congratulations and good luck to the 2018 state finalists.

These finalists will go on to vie for the top spot in the state for their category at the Queensland Training Awards State Gala Dinner in Brisbane on Saturday 8 September 2018.​

Harry Haue​nschild ​​Apprentice of the Year

Proudly sponsored by​​​ ​Construction Skills Queensland

Name:​ Nina Gatti
Qualification: Certificate III in Hairdressing
Training provider: Paraskevi International Training & Recruitment
Employer: The Atherton Hairdressers and Beauty Therapists
Region:Tropical North Queensland

Name:​ Nicholas Spina
Qualification: Certificate III in Mobile Plant Technology
Training provider: TAFE Queensland
Employer: Komatsu Australia Pty Ltd
Region:North Queensland

Name: Brittany Webster
Qualification: Certificate III in Parks and Gardens
Training provider: Horticultural Training Pty Ltd
Employer: Mackay Regional Council
Region:Central Queensland

Name: Tom Bourne
Qualification: Certificate III in Engineering - Mechanical Trade (Maintenance - Diesel Fitting)
Training provider: Hastings Deering (Australia) Limited
Employer: Hastings Deering (Australia) Limited
Region:Darling Downs South West

Name: Danyon O'Brien
Qualification: Certificate III in Commercial Cookery
Training provider: Club Training Australia
Employer: Sunshine Coast University Private Hospital
Region:North Coast

Name:Christopher Knight
Qualification: Certificate III in Heavy Commercial Vehicle Mechanical Technology
Training provider: TAFE Queensland
Employer: Followmont Transport Pty Ltd
Region:Metropolitan

Name: Alexander Easterby
Qualification: Certificate III in Carpentry
Training provider: Blue Dog Training
Employer: Solent Building and Carpentry
Region:South East

Bob Marshman Trainee of the Year

Proudly sponsored by​​​​ ​BUSY At Work

Name:​ Caitlin Fullerton
Qualification: Certificate III in Business
Training provider: Skill360 Australia
Employer: Tropic Wings Pty Ltd
Region:Tropical North Queensland

Name: Kathleen Jones
Qualification: Certificate III in Telecommunications Technology
Training provider: Ramsden Telecommunications Training
Group training organisation: Programmed Skilled Workforce Ltd
Host employer: Telstra
Region: North Queensland

Name: Michelle Doughty
Qualification: Certificate III in Conservation and Land Management
Training provider: Queensland Agricultural Training Colleges
Employer: Central Highlands Regional Council
Region: Central Queensland

Name: Shyann Doyle
Qualification: Certificate III in Business
Training provider: Aurora Training Institute
Employer: Western Downs Regional Council
Region: Darling Downs South West

Name: Sarah Turner
Qualification: Certificate II in Civil Construction
Training provider: Civil Train
Employer: Sunshine Coast Regional Council
Region: North Coast

Name: James Barker
Qualification: Certificate III in Hospitality​
Training provider: Axial Training Pty Ltd
Employer: Mantra Group
Region: Metropolitan

Name: Georgia Handley
Qualification: Certificate III in Early Childhood Education and Care
Training provider: Australian Hospitality Skills Recognition
Employer: Aussie Adventures Childcare Centres
Region:​​ South East​

Vocational Student of the Year

Proudly sponsored by​​​​ TAFE Queensland

Name:​ Philimina Wosomo
Qualification: Certificate III in Fishing Operations
Training provider: Australian Maritime College
Employer: Training Connections Australia
Region:Tropical North Queensland

Name: Alice Stewart
Qualification: Diploma of Leadership and Management
Training provider: Learning Partnerships
Employer: Townsville City Council​
Region: North Queensland

Name: Luke Sondergeld
Qualification: Diploma of Nursing (Enrolled/Division 2 Nursing)
Training provider: CQUniversity Australia
Region: Central Queensland

Name: Samara Hegarty
Qualification: Certificate IV in Captive Animals
Training provider: The University of Queensland Gatton Vocational Education Centre
Employer: Rockhampton Regional Council
Region: Darling Downs South West

Name: Kuyan Hoban
Qualification: Certificate II in Electrotechnology (Career Start)
Training provider: TAFE Queensland
Employer: BHP Billiton Mitsubishi Alliance (BMA)
Region: North Coast

Name: Patricia Arora
Qualification: Diploma of Community Services
Training provider: Australis College
Employer: Tamborine Mountain Community Care Association (TMCCA)
Region: Metropolitan

Name: Odin Lowsley
Qualification: Diploma of Graphic Design
Training provider: TAFE Queensland
Region:​​ South East​

Aboriginal and Torres Strait Islander Student of the Year

Proudly sponsored by​​​​ Apprentice Employment Network

Name:​ Gilmore Bon
Qualification: Certificate III in Conservation and Land Management
Training provider: TAFE Queensland
Group training organisation: Community Apprenticeships Australia
Host employer: Community Owned Enterprises
Region:Tropical North Queensland

Name: Meagen Beaumont
Qualification: Certificate III in Health Service Assistance
Training provider: Connect 'N' Grow
Employer: Northern Australian Primary Health Limited
School: Kirwan State High School
Region: North Queensland

Name: Jarred Armstrong-White
Qualification: Certificate III in Engineering - Mechanical Trade
Training provider: Hastings Deering (Australia) Limited
Employer: Hastings Deering (Australia) Limited
Region: Central Queensland

Name: Tayla Dennis
Qualification: Certificate I in Business
Training provider: HB Training
Group training organisation: Golden West Apprenticeships
Host employer: Maranoa Regional Council
Region: Darling Downs South West

Name: Tamika Ivey
Qualification: Certificate II in Retail Cosmetics / Certificate II in Hospitality / Certificate III in Education (Aboriginal and Torres Strait Islander)
Training provider: Maryborough State High School
Employer: Maryborough Central State School​
Region: ​​North Coast

Name: Lilly Graham
Qualification: Certificate IV in Business
Training provider: Orion Training
Employer: Queensland University of Technology
Region: Metropolitan

Name: Tatyana King-Smith
Qualification: Certificate III in Fitness / Certificate IV in Fitness
Training provider: Fit Education
Region:​​ South East​

School-based Apprentice or Trainee of the Year

Proudly sponsored by​​​​ Hutchinson Builders

Name:​ Ellie Collins
Qualification: Certificate III in Commercial Cookery
Training provider: TAFE Queensland
Employer: Pullman Cairns International
School: ​St Andrew's Catholic College​
Region:Tropical North Queensland

Name: Meagen Beaumont
Qualification: Certificate III in Health Service Assistance
Training provider: Connect 'N' Grow
Employer: Northern Australian Primary Health Limited
School: Kirwan State High School
Region: North Queensland

Name: Katie Busk
Qualification: Certificate III in Business Administration (Medical)
Training provider: UNE Partnerships
Employer: Construct Health Physiotherapy
School: Moranbah State High School
Region: Central Queensland

Name: Lachlan Darr
Qualification: Certificate III in Agriculture
Training provider: Rural Training Australia
Employer: Oakey Beef Exports
School: Oakey State High School 
Region: Darling Downs South West

Name: Bryce McLachlan
Qualification: Certificate III in Carpentry
Training provider: Inscope Training Pty Ltd
Employer: McLachlan Homes
School: St Columban's College 
Region: North Coast

Name: Alby Gillis
Qualification: Certificate III in Screen and Media
Training provider: Triple A Training
Employer: Brisbane Indigenous Media Association Inc
School: Emmaus College
Region: Metropolitan

Name: Matthew Gardiner
Qualification: Certificate III in Engineering - Mechanical Trade
Training provider: TAFE Queensland
Employer: Riviera Australia Pty Ltd
School: Varsity College 
Region:​​ South East​

Equity VET Student of the Year

Proudly sponsored by​​​​ CQUniversity Australia

Name:​ Debra Baker
Qualification: Certificate III in Community Services
Training provider: enVizion Group / Orion Training
Employer: Safe Places Australia​
Region:Tropical North Queensland

Name: Noel Ross
Qualification: Certificate I in Business
Training provider: HB Training
Employer: Cerebral Palsy League of Queensland / Mylestones Solutions
Region: North Queensland

Name: Debbie Chilmaid
Qualification: Certificate II in Community Services
Training provider: Designer Life
Community-based organisation: Community Solutions
Region: Central Queensland

Name: Tayla Dennis
Qualification: Certificate I in Business
Training provider: HB Training
Group training organisation: Golden West Apprenticeships
Host employer: Maranoa Regional Council​
Region: Darling Downs South West

Name: Savannah Kittle
Qualification: Certificate III in Individual Support (Disability)
Training provider: IMPACT Community Services
Employer: Carinbundi
Region: North Coast

Name: Helene Heath
Qualification: Certificate I in Business
Training provider: TAFE Queensland
Employer: Vision Australia
Region: Metropolitan

Name: Corina Macpherson
Qualification: Certificate III in Individual Support (Disability)
Training provider: FSG Australia
Employer: FSG Australia
Region:​​ South East

VET Teacher or Trainer Student of the Year

Proudly sponsored by​​​​ Velg Training

Name:​ Arnaud Gohier
Employer: Djarragun College
Region:Tropical North Queensland​

Name: Anita Cubit
Employer: TAFE Queensland
Region: North Queensland

Name: Charlie Jensen
Employer: CQUniversity Australia
Region: Central Queensland

Name: Leanne Morgan
Employer: TAFE Queensland
Region: Darling Downs South West

Name: Amanda Schmike
Employer: St Columban's College
Region: North Coast

Name: Lou Marks
Employer: Institute of Management
Region: Metropolitan

Name: Sara Charleson
Employer: Aurora Training Institute
Region:​​ South East

Community Training Initiative of the Year

Proudly sponsored by​​​​ Health and Community Services Workforce Council

Organisation:​ Anglicare North Queensland Limited
Program: GS4W 4870 - Cairns​
Region:Tropical North Queensland

Organisation:Seed Foundation Australia
Program: First People's Health Program
Region: North Queensland

Organisation: Central Queensland Multicultural Association Ltd
Program:​ CQMA Community Care
Region: Central Queensland

Organisation:YWCA Queensland
Program:​ Giving a Hand
Region: Darling Downs South West

Organisation: Gidarjil Development Corporation Ltd
Program:​ Indigenous Employment and Training Strategy
Region: North Coast

Organisation: Multicultural Community Centre Ltd
Program:​ Multicultural Community Centre
Region: Metrop​olitan

Organisation: Running Wild... Youth Conservation Culture Inc
Program:​ Macleay Island Campground
Region: South East

Large Training Provider of  the Year

Proudly sponsored by​​​​ The Courier-Mail

Australian Trade Training College Ltd
www.attc.org.au
(07) 3414 5999

CQUniversity Australia
www.cqu.edu.au
13 27 86

TAFE Queensland
www.tafeqld.edu.au
1300 308 233

Small Training Provider of  the Year

Proudly sponsored by​​​​ ACPET (Australian Council for Private Education and Training)

Access Training and Education
www.deafservicesqld.org.au/acccesstraining​
(07) 3892 8500

Institute of Culinary Excellence
www.theice.com.au
1300 843 423

Simple Solutions Training and Consulting
www.simplesolution.com.au​
(07) 4325 4455

Large Employer of the Year

Proudly sponsored by​​​​ OSMAC Apprenticeships

Pullman Cairns International
Region:​ Tropical North Queensland

Queensland Alumina Limited
Region: Central Queensland

Easternwell
Region: Darling Downs South West

Metro North Hospital and Health Service
Region: North Coast

The Institute for Urban Indigenous Health
Region: Metrop​olitan

City of Gold Coast
Region: South East

Medium Employer of the Year

Proudly sponsored by​​​​ Jobs Queensland

Hawker Pacific Ltd
Region:​ Tropical North Queensland

Cowboys Leagues Club
Region: North Queensland

McDonald's NFR Holdings Pty Ltd​ (Mackay East, Northern Beaches and Canelands Foodcourt)
Region: Central Queensland

SunPork Farms Tong Park
Region: Darling Downs South West

Kawana Waters State College
Region: North Coast

Norman R Wright & Sons (Qld) Pty Ltd
Region: Metrop​olitan

Currumbin Wildlife Sanctuary
Region:​ South East

Small Employer of the Year

Proudly sponsored by​​​​ Quest Community News

Zeal Hair
Region:​ Tropical North Queensland

R.H.D. Classic Supplies & Services
Region: North Queensland

Taylored Automotive Services
Region: Central Queensland

Astill's Electrical Service
Region: Darling Downs South West

Avenue Dental Kawana​
Region: North Coast

Spencer Constructions
Region: Metrop​olitan

Thom and Ann's Restaurant Deli Pty Ltd
Region:​​ South East

Premier's Industry Collaboration Award

Mabel Park State High School Health Hub

Mossman Gorge Training Centre Indigenous Training Program

TAFE Queensland SkillsTech and JJ Richards and Sons Pty Ltd Training Collaboration

Licence
Creative Commons Attribution 3.0 Australia (CC BY 3.0) (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/au/ )
Last updated
06 August 2018